Ha Zoli nem ír, akkor szokott előfordulni, hogy végigkattogok a kilinkelt bloglistán egyéb írástudó (!) kollégák után kutatva. Kettő, illetve, három klikkelésnyire találtam ezt.
És ez egy tök jó dolog. A kétkattintásnyira lévő írás is az, mert emlékszem milyen király dolog idehaza turistának lenni. Nem pofába kapni a szart, nem merülni mélyre, csak könnyen, légiesen, mint, amikor egy csónakból nyúlsz ki, épphogy a felszín alá, élvezni az érzést, a suhanó vizet. Átfolyik az ujjaidon, tiszta és átlátható, majd kiemeled a kezed és megszáradsz hamar. CSAK hazalátogatni jó dolog.
Itt élni, az egy más dolog. Elvágyni innen, az magyar dolog, visszavágyni is az, régóta játsszuk már. És egyébként biztos nem is "annyira" magyar dolog, bár nem hiszem, hogy Adynál szebb iskolai tananyagos verset írt volna valaki erről a gravitációs meg köves témáról.
Úgyhogy nem nagyon akaródzik ilyen oktatósra venni (afasztnem, imádom), mert én aztán nem ismerem "eszpee"-t (és "bede"-t sem) (azóta nyomoztam, és kurva tájékozatlannak valamint bátornak érzem magam), a képen idősebbnek is látszik nálam, de én annyit teljes határozottsággal tudok állítani, hogy Budapest a legjobb hely, ám pontosan olyan, mint az én édesanyám: pici disztancról sokkal könnyebb szeretni. Ha fontos ez az érzés, akkor ne költözz haza, én sem teszem!
Ennyit a bevezetőről. Az ötven legjobb dolog Budapesten a legfaszább téma nekem, ami így szembejött, mert "azénbudapestem"-ből szinte majdnem rovatot csináltam. Aztán úgy döntöttem, hogy nem baszom át magamat, nem csinálnék én egy ilyen dolgot következetesen, plusz van is ilyen blog, szebb is, jobb is, de ez csak duma, igazából az elsikkadt dolgaimat (ill. ezt a tulajdonságomat) utálom annyira, hogy bele se vágjak.
A téma fasza, csak nem értem, hogy miért magyarul van, ha állítólag a TimeOut egy külföldes-turistás magazin. (De majd utánanézek, ha tudok.) Mégis magyarul van, nem értem. Mondjuk nem tudok én erről a time outról se semmit, ennyit találtam csak a neten róla így hirtelen. Offline meg nem találkoztam vele.
Annyi szinte (?) biztos, hogy nem nekem írták, és igen, igen, tudom, hogy fikázni, savanykodni, pesszimistáskodni, sőt Budapestet utálni is divat és jellemző dolog ránk és magamra nézve, de akkor is.
Egyszerűen nem bírom az álnaivitást.
Mielőtt belekezdek az első lehúzkodó részbe, annyit hadd mondjak el, hogy ÉN IMÁDOM BUDAPESTET. Nem felejtem el, hogy New Jersey-nél milliószor jobb, és még ha el is tudok már sikkadni az irodából naponta látott, legszebb, legtöbbeuró/nm2-es kilátás felett, én még képes vagyok rácsodálkozni a városra. Remélem ez így is marad. És ezután írok majd a pozitívoskodó posztot is, az ötvenbe bőven belefért egy csomó jó dolog, el sem hinnétek.
1. "Közbiztonság
Mindenkinek vannak szörnyű sztorijai verekedő biztonsági őrökről és kifosztott ismerősökről. Ettől azonban még tény marad, hogy Budapesten egyszerűen nem kell félni az utcán. Még este sem. A legsötétebb környékeken is szinte biztosan végig lehet sétálni hajnali kettőkor vígan fütyürészve úgy, hogy a hajunk szála se görbüljön.
Akár magányos nőként is. Ezt bizony New Yorkról vagy Londonról ma már nem lehet elmondani. "
Most ez komoly? Tudom, hogy Londonnál és N.Y-nál jóval kisebb a város, de attól még nem kellene egy homogén egészként kezelni az egészet ebben a bekezdésben, főleg ha a későbbiekben nem egy utalást találunk arra, hogy vannak különbségek az egyes részek, kerületek között. Még akkor sem tudom ezt elfogadni, hogy kb. tudom, hogy milyen durva szövegszerkesztésnyesés folyik egy szerkesztőségben. Ez így egyszerűen egy hazugság, nem tény. Hadd ne mondjak útvonalat, ahol nem küldenék keresztül senki ártatlant éjszaka, kb. tudjuk mindnyájan melyek ezek, ugye? Igen, a Belvárosra gondolok, ahol a turisták is előfordulnak. Fiatalok, részegek, bátrak és nincs elég kés náluk. Talán éppen ez a szerencse. És nem, itt nem lőnek szét tinédzsercsoportokat gépfegyverrel, de a "nem tragikus" és a "vígan fütyörészve" borzasztóan nem ugyanaz.
3 "Buli hajnalig
Olyat már hallottunk, hogy valaki arra panaszkodott, hogy egyik vagy másik este nincs igazán jó buli Budapesten. Olyat viszont nem nagyon, hogy valaki bulizni akart, de korán abba kellett hagynia, mert már nem volt nyitva semmi. Többen próbálkoztak rendeletekkel, korlátozásokkal és tilalmakkal, de még senki sem tudta elérni azt,hogy a budapestiek közül az életteltelibbek egy perccel is korábban menjenek haza, mint ahogy akarnak. És általában elég későn akarnak."
Vagy korán :) Nem tudom mennyire jó az, hogy a buliturizmus-célpont vagyunk (fiatal, esetenként igénytelen faszkalap külföldi fiatalok jönnek, mert nekik mi csak egyetlen nagy játszótér vagyunk, ahol mindent és kurva olcsón lehet.), de azért az biztos, hogy nagyon nem volt jó reklám ez a korlátozósdi. Legalábbis is én ilyeneket is hallottam.
4. "Tömegközlekedés
Kevés kétmilliós város van a világban, amelynek bármelyikpontjáról bármelyik pontjára el lehet jutni tömegközlekedéssel szinte bármelyik napszakban.Budapesten nehezen tudunk olyan útvonalat meghatározni, amit ne lehetne elfogadható idő alatt megtenni busszal,
metróval és villamossal. Nem minden vonal olyan élmény, mint a 2-es villamossal végigmenni a Duna mentén, de a rendszer jól működik, és mégiscsak ez itt a legfontosabb szempont. Az anyagiakról pedig most nagyvonalúan ne emlékezzünk meg."
Nem, sajnos nem tudok ilyen nagyvonalú lenni, szerintem a bkvblogosok sem. És biztos vagyok benne, hogy a sok turista sem, akit remekül inzultáltak az éjszakai járatokon, őstuskó módon megbüntettek a metróban, és földalattin. Csak ennyi, mert a cikk nyilvánvalóan a sztájk előtt íródott, a nagyüzemi szétlopás pedig valóban nem csapódik le a turista szinten. Nem, a rendszer nem működik jól, és ezt észre is venni, még idegen szemmel is.
16 "Optimista horgászok
Ha valakinek mondani kellene három jelzőt a magyarokról, a pesszimista mindenképpen köztük lenne. Na de akkor mit mondjunk azokról, akik Budapest kellős közepén, a Duna betonozott partján, a szennyvízcsatornák mellett horgásznak kora tavasztól késő őszig?Talán hogy nem magyarok? Dehogynem. A város legszórakoztatóbb jelenségei közé soroljuk őket, akiket megpillantva muszáj mindig elmosolyodni."
Hmmmmm, mit mondjunk róluk? Azt, hogy többnyire talán munkanélküliek és hajléktalanok és rettenet szegények lehetnek? Azt hiszem igen. Tutti, hogy nem sporthorgászok. Én csak szomorú leszek, ha őket látom, és nem szívesen ennék abból a halból amit esetleg mégis kifognak.
19 "Olcsó lakhatás
Aki hallott már nyugateurópai pályakezdő fiatalt arról panaszkodni,hogy fizetésének aránytalanul nagy részét kell lakbérre költenie, bizonyára meleg szívvel gondolt a panaszáradat közben a budapesti helyzetre. Sok minden van, ami már nem olcsóbb nálunk, mint bárhol Európában, a lakhatás azonban nem, ilyen. Akár egyetem melletti munkából összedobott bulilakásról, akár háromszobás budai ingatlanról van szó."
Az egyetem melletti ÖSSZEDOBOTT lakásokról hadd ne mondjak semmit így lassan harmincegy évesen, albérletezve, mert az nagyon csúnya lenne. Nézzük inkább a háromszobás budai ingatlant: nézzük meg mennyibe kerülnek és mennyit keresnek a pályakezdő fiatalok! Gondolom nem csak a IBS portáján fellelhető ez az újság...
25. "Biciklis forradalom
Sokminden kell még ahhoz, hogy Budapest biciklisparadicsom legyen. Viszont nehéz nem észrevenni,hogy 2009-ben már olyanok is biciklivel járnak, akiknek évtizedekig nem jutott volna eszükbe ilyesmit csinálni. A város léptéke,a lapos Pest, a nem teljesen elvadult közlekedési szokások és a lassan, de fejlődő bicikliút-hálózat mind segítik ezt. Nincs vallás Budapesten, amihez ennyien csatlakoztak volna az utóbbi néhány évben."
És mindig is picsa nagy baj volt ezekkel a vallásháborúkkal. De a városi bringázás alapvetően egy jó dolog - szerintem, illetve az lehetne, ha nem ilyen fasz, magyar módon alakulna, történne.
De mert Linda óta tudjuk, hogy magyarok vagyunk, hát így alakul. Nem, nem kell ezt elfogadni és mondom borzasztóan szimpatikus nekem a kvázi felülről jövő, irányított optimizmus is, csak ne tegyük ilyen álnaiv módon. Ennél sokkal szebb Budapest, nincs rá szüksége.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Cook kapitány 2010.02.03. 11:54:56
N.Zoli 2010.02.03. 11:55:20
En a Time Out-ot, mint jo programajanlo magazint ismertem eddig, de otthon ezt a szerepet tokeletesen betolti a Pesti Est.
fck 2010.02.03. 11:55:21
És felmerült bennem, de jó lenne ezt magyarul is olvasni - míg egyszer barátnőm azzal jött haza, hogy képzeljem egy ismerős társaságban valaki megjegyezte, pont ezt tervezik. Én azóta sem találkoztam vele sajnos, pont tegnap esett róla szó, hogy vajon hol/merre kellene keresni..
Először azt hittem az általad leírtak alapján, hogy ezt egy külföldi írhatta az eredeti magazinba, amit szimplán lefordítottak - így azért érthetőbb lenne -, egy egyszeri látogató simán láthatja így a dolgokat. Az biztos, hogy nem a legújabb szám átirata, abban most a főváros szexkultúrájáról és lehetőségeiről van szó:) Szóval simán lehet az eredetitől független tartalmú..
kartunboj · http://kartundoboz.blogspot.com 2010.02.03. 12:43:23
zoli vagyok · http://zolivagyok.freeblog.hu 2010.02.03. 12:45:13
Most épp netet próbálok intézni az új lakásba, mert ez így halál.
30 · http://harminc.blog.hu 2010.02.03. 13:02:02
Ha jól látom a "saját" képemen az újság kb. 500 forint. Na most ha én kiadtam volna 500 forintot ezért a magazinért, akkor, ha csak ezt a cikket nézzük, elég dühös lennék. 500 forintos árhoz azért ennél az álnaiv ötletrohamnál több kell. És főleg nem így kellene kezdeni egy magazinkarriert, mert következőre, mint átlagvásárló, nem venném meg.
Természetesen csak erről a cikkről beszéltem, mert a többit nem láttam, nem ismerem.
Mint mondtam az 50-be belefértek jó, sőt, számomra ismeretlen dolgok is, de...
De van de. 500 forintért, a net korában? Szerintem nem fér bele.
ibn_battuta 2010.02.03. 13:13:47
A TimeOut budapesti kiadványa tavaly tavasz óta jelenik meg havonta angolul. Nagyon jó, nagyon informatív, stb. Eddig a FunZine volt a kedvencem, mert ott is jó sok olyan helyről értesültem, amiről máshonnan nem. A TimeOut mindezt olvasmányosabban és tetszetősebben teszi.
Karácsony előtt jelent meg a magyar nyelvű mutatványszám, meg is vettem. (Az angol nyelvűt több helyen ingyen osztogatták, a magyar változatból nem találtam ingyenest.)
Igenis jó dolog értesülni egy új pakisztáni étteremről vagy egy sokadik retró csecsebecse-boltról.
Az újságot meg kell írni, ki kell nyomtatni, stb. Vagy fizetsz érte, vagy elviseled a 3/4 részt kitevő bugyuta reklámokat. A TimeOut az előbbi modellt választotta, és sokkal szívesebben veszem a kezembe, mint bármelyik hazai A/5-ös méretű programajánlót (melyek főleg moziműsorok).
grapje 2010.02.03. 13:16:00
Plumper 2010.02.03. 13:32:57
nem megnyugtató, hogy akár csak Szlovákiában sokkal drágábbak a lakások, pont a hajamra kenhetem.
Ajószűcs 2010.02.03. 13:32:57
A vidéki magyarok kábé ugyanígy vannak vele, meert a legtöbbjük nem turisztrikai jelleggel, hanem vízfejsége folytán rendszeres klátiogatója a fővárosnak.
A külföldiek meg nem tudnak magyarul, még akkor sem ha itt élnek - lásd az erről szóló kiváló posztot néhány hónapja a modoros blogon.
Az egész olyan, mintha egy légitársaság fedélzeti magazinjába készült volna. Oda angolul jó lenne a duty free és a turbulencia közé.
30 · http://harminc.blog.hu 2010.02.03. 14:09:20
És hát még nekünk mekkora halál, gondold el! Szurkolok azért a netért nagyon, mert ha ez így marad a végén még kiküldünk a Hilton elé wifit lopni:)
kaqxar 2010.02.03. 14:31:36
emberek próbáljátok már meg egy turista szemszögéből nézni budapestet. minden viszonyítás kérdése, (a magyar nyelvű kiadást mondjuk én sem értem)
egyedül a bkvs rész röhejes, a többi teljesen vállalható.
közbiztonság? igen, jobb, mint london meg new york, meg mittomén.
igen, jókat lehet bulizni.
horgászok. bmes éveim alatt számos horgásszal találkoztam, akik nem a kajáért horgásztak. ez szvsz elég juník
lakhatás? igen sokkal olcsóbb, mint eu nagy részében. (az mindenki privát dolga, hogy erre hogy keresi meg a betevőt)
bicikli? igen, sokat fejlődtünk ezen a téren, mondjuk 10 év alatt. ezredforduló, hány biciklist láttál, mondjuk a körúton?
és végezetül. még egyszer. turistáknak, külföldieknek íródott. kiadták magyarul is, hátha. örüljünk már egy kicsit neki, hogy valaki megpróbálja idecsalogatni az embereket. nektek nem esik jól, ha elismerően beszélnek bpről? magyarokról? ha meg már itt vannak, akkor rajtunk múlik, milyen szájízzel mennek haza.
a részletekeről lehet vitzatkozni, de ez akkor is egy fasza dolog.
bryan 2010.02.03. 15:30:08
Töm. közl. Szintén nem rossz, tényleg elvisz oda, ahová akarod. Persze, ha belelátsz, hogy milyen korrupció, műszaki problémák stb. vannak, már nem annyira jó a helyzet, de tényleg elvisz oda, ahová akarod. Ezzel sok nagyváros sokkal rosszabbul áll mint mi.
Olcsó lakhatás: Itt azért már vörösödött a fejem. Az egyetem melletti munkából akkor dobsz össze lakást, ha másra nem is kell költened, vagy napi 8 órát dolgozol valahol.
Pesten biciklizni jó. Általában.
hááááát 2010.02.03. 15:30:26
zse 2010.02.04. 07:00:00
Szerintem benne élve sokkal jobban kijönnek a hibák; mi tudjuk, hogy nem tökéletes, és persze mindig mindennél van jobb, lehet javítani rajta.
saphancs 2010.02.04. 07:00:01
Egyre jobban írsz, mondta már valaki?
Persze az is lehet, hogy az én ízlésem javult! ;-P